.

   

Jak se správně zabezpečit?

   


Úvodní strana - El. zabezpečovací signalizace - El. požární signalizace
-
Kamerové systémy - Telekomunikace - Přístupové systémy - Domácí videotelefony - Domácí automatizace - Vaše názory - Formulář


Ukázky zabezpečení rodinných domů

Jako vzor jsme vybrali rodinné domy - BASIC LINE AVANTI dodávaný firmou HAAS FERTIGBAU a PREMIO 118 dodávaný společností RD Rýmařov.

Rokonet Orbit6Princip zabezpečení je obdobný. Bezpečnostní ústředna Rokonet OrbitPro, nebo Rokonet ProSYS je s napáječem a záložními bateriemi, které umožňují provoz bezpečnostního systému i při výpadku síťového napájení, umístěna v kovové krabici o rozměrech 33x41x12cm, instalované na zdi. Ústředna se umístí buď do sklepa, do garáže, do technické místnosti nebo někam, kde "nepřekáží".

U jednodušších systémů, kdy jsou použity ústředny Rokonet Orbit6 nebo Rokonet Orbit14, je většinou krabice ústředny menší, o rozměrech 30x30x7cm, protože u těchto systémů může být použita menší záložní baterie a není nutná instalace doplňkového napájecího zdroje.

U rozsáhlejších systémů se v domě instalují rozšiřující moduly v krabičkách. Pomocí těchto modulů se vytvoří systém s až 96 bezpečnostními smyčkami ze základní ústředny Rokonet OrbitPro.

Klávesnice systému ROKONET OrbitProPro ovládání mohou být použity klávesnice s LCD displejem a českou komunikací. Tyto klávesnice jsou určeny pro libovolný počet bezpečnostních smyček.
Každá bezpečnostní smyčka nebo systémová událost je reprezentována textem na displeji. Displej komunikuje česky. Klávesnice dále obsahuje kontrolky "Připraveno", "Zapnuto" a "Napájení" a má 3 tísňové klávesy - POLICIE, HASIČI, LÉKAŘ.

LED klávesnice systému Rokonet Orbit6Druhou možností je instalace LED klávesnice, kdy každá bezpečnostní smyčka je prezentována jednou červenou kontrolkou. Typ klávesnice se potom navrhuje podle rozsahu systému: pro 8, nebo 16 bezpečnostních smyček.

Venkovní siréna OS 300Poplach je signalizován venkovní sirénou, která se zpravidla umísťuje tak, aby byla viditelná z příjezdové komunikace.
Siréna má většinou vestavěnou vlastní baterii, takže houká i v případě odtržení ze zdi, otevření, poškození krytu nebo přerušení propojovacího vedení k bezpečnostní ústředně.

Rokonet Zodiac RK 410Detektory pohybu jsou umístěny v rohu místnosti tak, aby v jejich zorném poli nebyla pokud možno okna a radiátory.
Detektory se mohou umístit buď na zeď, nebo jako v tomto případě jsou zavěšeny na držáku od stropu a nevadí jim tak ani záclony nebo žaluzie, instalované na rohových oknech.
Na obrázku je detektor pohybu Rokonet Zodiac RK410.

Rokonet Vitron RG61Na strop nebo na stěnu se instalují i detektory destrukce skla, pokud jsou v objektu použity.
Pokud je to možné, umísťujeme tyto detektory nad dveře, protože se tam ničemu nepletou.
Na obrázku je detektor Rokonet Vitron RG61.

Vnitřní akustická siréna SB4Bílá siréna SB4 slouží k signalizaci poplachu uvnitř domu. Její pronikavý tón nedopřeje zloději klid k loupení.
Siréna se umísťuje do centrálních prostorů tak, aby byla co nejvíce slyšet.  

BASIC LINE AVANTI
 

Elektrická zabezpečovací signalizace pro dům AVANTI řady Basic Line  je navržena ve třech variantách, které se liší rozsahem a možnostmi využití.
Ve všech třech variantách jsou použity k řízení systému ústředny Rokonet, které mají integrovaný datový komunikátor pro připojení k pultu centralizované ochrany přes telefonní linku a při použití rozšiřovacích modulů mohou některé z nich ovládat zařízení automatizace domácnosti, pracující s protokolem X-10, a mohou být řízeny pomocí telefonního přístroje.
Ve všech třech návrzích je narušení objektu signalizováno interní sirénou a externí zálohovanou sirénou OS 300 umístěnou tak, aby byla viditelná z přístupové komunikace.

ZÁKLAD
Jedná se o provedení, které v domě střeží pouze hlavní komunikační trasy na pohyb. Nevýhodou této varianty je, že vnikne-li zloděj např. oknem do nestřežené místnosti, něco tam zcizí a zase oknem odejde, bezpečnostní systém poplach nezpůsobí.

STANDARD
Standardní varianta je univerzální zabezpečení domu s výhodným poměrem míry zabezpečení a ceny, využívající detektorů pohybu ve všech důležitých místnostech. Narušitel se tak může případně pohybovat pouze v prostorech domu, ve kterých není co zcizit.

KOMPLET
Nejrozsáhlejší bezpečnostní systém, který hlídá nejenom důležité místnosti detektory pohybu, ale navíc detekuje průraz oken a prosklených dveří. Na rozdíl od předchozích variant, ve kterých byl poplach vyhlášen až při pohybu narušitele uvnitř budovy, je v tomto rozsahu zabezpečení poplach vyhlášen již při otevření dveří nebo rozbití okna či prosklené výplně dveří, tzn. při průstupu narušitele obvodem střeženého domu. Bezpečnostní systém lze bez problémů zapnout i když je uživatel v objektu - například v noci. Ústředna automaticky odpojí detektory pohybu, takže se můžete po domě bez problémů pohybovat, ale jakmile někdo rozbije okno či otevře střežené dveře, dojde k poplachu.

Ceník ke stažení

Rodinné domy dodává:

Haas Fertigbau spol.s r.o.
Chanovice 102, 341 01   Horažďovice
Telefon: 376 535 111

 

  PREMIO 118
 

Představujeme Vám vzorové návrhy na instalaci elektrické zabezpečovací signalizace v rodinném domě PREMIO 118 společnosti RD RÝMAŘOV.

Elektrická zabezpečovací signalizace je řešena ve třech variantách, které se liší úrovní ochrany objektu, možnostmi využívání a samozřejmě cenou.
Ve všech variantách zabezpečení jsou použity bezpečnostní ústředny Rokonet s datovým telefonním komunikátorem pro připojení na pult centralizované ochrany. Ústředny mohou být dále rozšířeny o moduly pro tisk provozního deníku na tiskárnu či do počítače, pro ovládání zařízení automatizace domácnosti PowerHouse X-10, pro dálkové řízení z telefonního přístroje, o moduly pro hlasovou nápovědu a interkom, bezdrátové ovladače a další.

Na systém poskytuje naše firma záruku 36 měsíců.

ZÁKLAD
Jedná se o jednoduchou nástrahovou zabezpečovací signalizaci, která v domě střeží pouze místa rozhodná při pohybu narušitele po objektu. Vychází z předpokladu, že vnikne-li zloděj kudykoliv do domu, nezůstane pouze na jednom místě, ale bude chtít navštívit víc místností a přitom projde střeženým prostorem a způsobí poplach.
Nevýhodou této varianty je, že vnikne-li zloděj např. oknem do nestřežené místnosti, něco tam zcizí a zase oknem odejde, bezpečnostní systém poplach nezpůsobí. Velmi omezená je také možnost aktivace při pobytu, tzn. zapnutí EZS například v noci.

STANDARD
Standardní varianta je univerzální zabezpečení domu s výhodným poměrem míry zabezpečení a ceny, využívající detektorů pohybu ve všech důležitých místnostech. Narušitel se tak může případně pohybovat pouze v prostorech domu, ve kterých není co zcizit. Všechny pokoje a vstup jsou střeženy detektory pohybu. Za určitých podmínek lze využít i možnost aktivace EZS při pobytu v objektu, například v noci.

KOMPLET
Nejrozsáhlejší bezpečnostní systém, který hlídá nejenom důležité místnosti detektory pohybu, ale navíc detekuje průraz oken a prosklených dveří. Na rozdíl od předchozích variant, ve kterých byl poplach vyhlášen až při pohybu narušitele uvnitř budovy, je v tomto rozsahu zabezpečení poplach vyhlášen již při rozbití okna či prosklené výplně dveří, tzn. při průstupu narušitele obvodem střeženého domu.
Bezpečnostní systém lze bez problémů zapnout i když je uživatel v objektu - například v noci. Ústředna automaticky odpojí detektory pohybu, takže se může po domě bez problémů pohybovat, ale jakmile někdo rozbije okno či otevře střežené dveře, dojde k poplachu.

Ceník ke stažení

Rodinné domy dodává:

RD RÝMAŘOV
ul. 8. května, 795 01 Rýmařov
Telefon: 647 512 111
Fax: 647 512 333

- nahoru -

Většinu aplikací řešíme pomocí systémů Orbit a ProSYS. Svojí koncepcí jsou vhodné jak pro průmyslové tak i privátní objekty. Základní sestava vždy obsahuje ústřednu v plechovém krytu s transformátorem [6 - 8 (14) zón na základní desce + digit. komunikátor] a jednu klávesnici dle výběru. Sestavu je možné rozšířit o přídavné moduly, které s ústřednou komunikují po čtyřvodičové sběrnici RS-485.

 

- nahoru -

 
 

Poznámka: Pamatujte, že žádný bezpečnostní systém Vám nezaručí dopadení případného zloděje nebo navrácení odcizených věcí. Je proto rozumné pojistit se u některé z pojišťoven, které poskytují slevy na pojistném.
 

Úvodní strana - Elektrická zabezpečovací signalizace - Elektrická požární signalizace - Kamerové systémy - Domácí videotelefonyVaše názory - Formulář - Jak na alarm - Telekomunikace - Přístupové systémy - Domácí automatizace - Ukázky zabezpečení - Avanti základ - Avanti standard - Avanti komplet - Premio 118 základ - Premio 118 standard - Premio 118 komplet


© JD